Lockhart Lion Relays
Official Results
March 3, 2006
8th Grade Boys

Meet Web Site: http://teacherweb.com/TX/LockhartHighSchool/DougAlfier//index.html


Team Results

Place Tie? Team Field Track Points
1   Dahlstrom 53 56 109
2   Smithville 40 55 95
3   Lockhart 10 83 93
4   LaGrange 26 44 70
5   Barton 30.5 37 67.5
6   Ojeda 11 22 33
7   Goodnight 0 26 26
8   Cedar Creek 4 21 25
9   FEAST (HS) 0 16 16
10   Miller 3.5 10 13.5
11   Lockhart B 8 0 8
12   Wallace 0 2 2

Back to top

Field Events

Field Place Tie? Team Shot Put Discus High Jump Long Jump Triple Jump Pole Vault Field Total
3   Barton 1 1 10 8 9 1.5 30.5
8   Cedar Creek         4   4
1   Dahlstrom 18 14   1 10 10 53
10 tie FEAST (HS)             0
10 tie Goodnight             0
4   LaGrange   6 14     6 26
6   Lockhart 10           10
7   Lockhart B   2   6     8
9   Miller 2         1.5 3.5
5   Ojeda     3   8   11
2   Smithville   8 4 16   12 40
10 tie Wallace             0

Back to top

Track Events

Track Place Tie? Team 3200 Meter Run 4 x 100 Relay 800 Meter Run 110 Hurdles 100 Meter Dash 4 x 200 Relay 400 Meter Dash 300 Hurdles 200 Meter Dash 1600 Meter Run 4 x 400 Relay Track Total
5   Barton   4 1 10     1 12 9     37
8   Cedar Creek     4       2 1 6   8 21
2   Dahlstrom   16 10 8 6       4 8 4 56
9   FEAST (HS) 10                 6   16
6   Goodnight   12   4 8           2 26
4   LaGrange 2 2     12   6 10     12 44
1   Lockhart 14 8 10 1 1   8 8 2 15 16 83
12   Lockhart B                       0
10   Miller 4     6               10
7   Ojeda     6       14     2   22
3   Smithville 1 20     4       10   20 55
11   Wallace       2               2

Back to top

Shot Put

MEET RECORD:

Place Team Name Distance Points Tie?
1 Dahlstrom S. Breyfogle 41' 10" 10  
2 Dahlstrom E. Bernal 41' 8" 8  
3 Lockhart D. Turner 40' 6 1/2" 6  
4 Lockhart J. Aguillon 37' 4 3/4" 4  
5 Miller L. Smith 36' 2 1/4" 2  
6 Barton K. Carpenter 35' 1 1/2" 1  

Back to top

Discus

MEET RECORD:

Place Team Name Distance Points Tie?
1 Dahlstrom S. Breyfogle 132' 11" 10  
2 Smithville Brieon Brown 126' 5" 8  
3 LaGrange Kolek 113' 7" 6  
4 Dahlstrom J. Heath 112' 2" 4  
5 Lockhart B J. Aguillon 109' 1" 2  
6 Barton Kaiman Carpenter 104' 6" 1  

Back to top

High Jump

MEET RECORD:

Place Team Name Height Points Tie?
1 Barton Brandon George 5' 8" 10  
2 LaGrange Jackson 5' 4" 8 tie
3 LaGrange Mcthealatt 5' 4" 6 tie
4 Smithville Lerion Jones 5' 2" 4  
5 Ojeda Tevon Hood 5' 0" 2 tie
6 Ojeda Colby Boyd 5' 0" 1 tie

Back to top

Long Jump

MEET RECORD:

Place Team Name Distance Points Tie?
1 Smithville Jordan Runnels 18' 7" 10  
2 Barton Beau Lindsey 17' 1" 8  
3 Smithville Adam Mack 16' 7 1/2" 6  
4 Lockhart B Cody James 16' 5 1/2" 4  
5 Lockhart B S. Salazar 16' 2 1/2" 2  
6 Dahlstrom Phillip Abreo 16' 2" 1  

Back to top

Triple Jump

MEET RECORD:

Place Team Name Distance Points Tie?
1 Dahlstrom Anthony Pesing 34' 11" 10  
2 Barton Brandon George 34' 3/4" 8  
3 Ojeda Colby Boyd 33' 11 1/4" 6  
4 Cedar Creek A. Castro 33' 10 1/4" 4  
5 Ojeda Tevon Hood 33' 9 1/8" 2  
6 Barton Ricky Madril 33' 9" 1  

Back to top

Pole Vault

MEET RECORD:

Place Team Name Height Points Tie?
1 Dahlstrom J. J. Johnson 11' 3" 10  
2 Smithville Reece Fierro 8' 6" 8 tie
3 LaGrange Ethan Heinrick 8' 6" 6 tie
4 Smithville Ace Fierro 8' 6" 4 tie
5 Barton Keaton Dodd 7' 0" 1.5 tie
6 Miller Ace Govea 7' 0" 1.5 tie

Back to top

3200 Meter Run

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 FEAST (HS) Christian Chicon 8:15.88 10
2 Lockhart R. Gonzales 8:17.88 8
3 Lockhart R. Garcia 8:33.00 6
4 Miller Mark Jaimes 8:34.00 4
5 LaGrange Behrens Kolk 8:37.00 2
6 Smithville Shane Groff 8:51.00 1

Back to top

4 x 100 Relay

MEET RECORD:

Place Team Last Names Time Points
1 Smithville Runnels,Jones,Mack,Marquez   20
2 Dahlstrom Shelby, Rey, Phillip, Anthony   16
3 Goodnight Banks, McComb, Walker, Wilburn   12
4 Lockhart Hicks, James, Lockhart, Martinez   8
5 Barton Hiawitt, Aguilar, Lindsey, Lopez   4
6 LaGrange D'Andre, Bryson, Roberto, Dwigan   2

Back to top

800 Meter Run

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 Lockhart David Dihn 2:16.25 10
2 Dahlstrom Ty Andrews 2:16.34 8
3 Ojeda Colby Boyd 2:16.59 6
4 Cedar Creek L. McMillan 2:18.41 4
5 Dahlstrom Drew Kutz 2:23.53 2
6 Barton Ricky Madril 2:25.40 1

Back to top

110 Hurdles

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 Barton Brandon George :18.45 10
2 Dahlstrom Roy Alvarez :18.81 8
3 Miller Chase Brown :19.22 6
4 Goodnight Walker :19.39 4
5 Wallace John Paul Flores :19.50 2
6 Lockhart S. Yanez :19.66 1

Heat 1
# Team Name Time
1 FEAST (HS)    
2 Goodnight    
3 LaGrange    
4 Lockhart    
5 Miller    
6 Ojeda    
7 Smithville    
8 Wallace    
Heat 2
# Team Name Time
1 Lockkhart B    
2 Barton    
3 Cedar Creek    
4 Dahlstrom    
5 FEAST (HS)    
6 Goodnight    
7 LaGrange    
8 Lockhart    
Heat 3
# Team Name Time
1 Miller    
2 Ojeda    
3 Smithville    
4 Wallace    
5 Lockkhart B    
6 Barton    
7 Cedar Creek    
8 Dahlstrom    
Back to top

100 Meter Dash

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 LaGrange Dugan :11.91 10
2 Goodnight M. Wilburn :12.04 8
3 Dahlstrom Anthony Pesina :12.06 6
4 Smithville Joao Marquez :12.20 4
5 LaGrange Vasquez :12.25 2
6 Lockhart Nolan Lockhart :12.28 1

Heat 1
# Team Name Time
1 Barton    
2 Cedar Creek    
3 Dahlstrom    
4 FEAST (HS)    
5 Goodnight    
6 LaGrange    
7 Lockhart    
8 Miller    
Heat 2
# Team Name Time
1 Ojeda    
2 Smithville    
3 Wallace    
4 Lockkhart B    
5 Barton    
6 Cedar Creek    
7 Dahlstrom    
8 FEAST (HS)    
Heat 3
# Team Name Time
1 Goodnight    
2 LaGrange    
3 Lockhart    
4 Miller    
5 Ojeda    
6 Smithville    
7 Wallace    
8 Lockkhart B    
Back to top

4 x 200 Relay

MEET RECORD:

Place Team Last Names Time Points

Back to top

400 Meter Dash

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 Ojeda Victor Soto :58.49 10
2 Lockhart Brian Martinez :58.63 8
3 LaGrange Frodich :59.44 6
4 Ojeda Colby Boyd :59.49 4
5 Cedar Creek R Alea :59.50 2
6 Barton Beau Lindsey :60.88 1

Heat 1
# Team Name Time
1 Dahlstrom    
2 FEAST (HS)    
3 Goodnight    
4 LaGrange    
5 Lockhart    
6 Miller    
7 Ojeda    
8 Smithville    
Heat 2
# Team Name Time
1 Wallace    
2 Lockkhart B    
3 Barton    
4 Cedar Creek    
5 Dahlstrom    
6 FEAST (HS)    
7 Goodnight    
8 LaGrange    
Heat 3
# Team Name Time
1 Lockhart    
2 Miller    
3 Ojeda    
4 Smithville    
5 Wallace    
6 Lockkhart B    
7 Barton    
8 Cedar Creek    
Back to top

300 Hurdles

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 LaGrange McWeltt :47.33 10
2 Barton Brandon George :47.88 8
3 Lockhart Kendall Till :48.89 6
4 Barton Justin Chavez :49.20 4
5 Lockhart Sammy Yanez :49.48 2
6 Cedar Creek N. Fisher :50.08 1

Heat 1
# Team Name Time
1 Goodnight    
2 LaGrange    
3 Lockhart    
4 Miller    
5 Ojeda    
6 Smithville    
7 Wallace    
8 Lockkhart B    
Heat 2
# Team Name Time
1 Barton    
2 Cedar Creek    
3 Dahlstrom    
4 FEAST (HS)    
5 Goodnight    
6 LaGrange    
7 Lockhart    
8 Miller    
Heat 3
# Team Name Time
1 Ojeda    
2 Smithville    
3 Wallace    
4 Lockkhart B    
5 Barton    
6 Cedar Creek    
7 Dahlstrom    
8 FEAST (HS)    
Back to top

200 Meter Dash

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 Smithville Jordan Runnels :24.88 10
2 Barton Cody Thomas :25.91 8
3 Cedar Creek Jose Lopez :26.15 6
4 Dahlstrom Shelby Sherman :26.18 4
5 Lockhart Cody James :26.22 2
6 Barton Jose Escarino :26.41 1

Heat 1
# Team Name Time
1 Cedar Creek    
2 Dahlstrom    
3 FEAST (HS)    
4 Goodnight    
5 LaGrange    
6 Lockhart    
7 Miller    
8 Ojeda    
Heat 2
# Team Name Time
1 Smithville    
2 Wallace    
3 Lockkhart B    
4 Barton    
5 Cedar Creek    
6 Dahlstrom    
7 FEAST (HS)    
8 Goodnight    
Heat 3
# Team Name Time
1 LaGrange    
2 Lockhart    
3 Miller    
4 Ojeda    
5 Smithville    
6 Wallace    
7 Lockkhart B    
8 Barton    
Back to top

1600 Meter Run

MEET RECORD:

Place Team Name Time Points
1 Lockhart Ryan Gonzales 5:04.58 10
2 Dahlstrom Ty Andrews 5:07.63 8
3 FEAST (HS) Christian Peter Chacon 5:10.66 6
4 Lockhart David Dihn 5:15.72 4
5 Ojeda Colby Boyd 5:16.10 2
6 Lockhart Roy Garcia 5:24.10 1

Back to top

4 x 400 Relay

MEET RECORD:

Place Team Last Names Time Points
1 Smithville Runnels, Mack, Jones, Harmon 3:59.09 20
2 Lockhart Till, Martinez, Dinh, Gonzales 4:00.38 16
3 LaGrange Bryson, Corbin, Roberto, D'Andre 4:02.88 12
4 Cedar Creek McMillan, Alea, Fisher, Tucker 4:03.86 8
5 Dahlstrom Shelby, Phillip, Anthony, Dalton 4:07.00 4
6 Goodnight Banks, Howard, McCombs, Wilburn 4:08.00 2

Back to top


Pace calculator Last Updated on 03/08/2006
Email: alfier@yahoo.com