Round Rock Cross Country 2000

UTSA/What-A-Burger

UT San Antonio

Saturday, Sep 23, 2000

Back to Round Rock CC Home Page


GIRLS

Gold Varsity Girls (2 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Erin Hardy  21   12:59  6:29
 2  Chelsey Clammer  60   13:48  6:54
 3  Charly Fritz  67   13:50  6:55
 4  Bobbie McClain  83   14:08  7:04
 5  Marissa Allshouse  127   14:47  7:24

Gold Varsity Girls Team Scores
 Place  Team   Score
 1  McAllen Rowe   116
 2  Westlake   130
 3  Holmes   132
 4  Clark   180
 5  Hays   189
 6  Boerne   217
 7  Sharyland   224
 8  Laredo Nixon   241
 9  Weslaco   257
 10  Llano   284
 11  MacArthur   313
 12  Round Rock   322
    Total Teams   27 

Gold Varsity Girls Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Bree Wilson MacArthur   11:56  5:58
 2  Lacey Leifeste Llano   12:08  6:04
 3  Emily Bonilla Carroll   12:14  6:07
 4  Whitney Dill Hays   12:21  6:10
 5  Veronica Ramirez Holmes   12:23  6:11
 6  Karla West CC King   12:35  6:17
 7  A. Apud-Martinez Westlake   12:38  6:19
 8  Genevieve Chavez MacArthur   12:38  6:19
 9  Patty Gonzalez Brownsville   12:41  6:20
 10  M. Apud-Martinez Westlake   12:42  6:21

Varsity 5A Girls (2 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Kelly Hardy  50   14:41  7:20
 2  Brittany McKibbin  63   15:04  7:32
 3  Megan Gailey  71   15:17  7:39
 4  Jenni Arnold  79   15:26  7:43
 5  Mary Bernhard  124   16:20  8:10
 6  Rachel Blount  138   16:48  8:24
 7  Sylvaline Okoro  139   16:53  8:26
 8  Lindsay Isikuru  143   17:03  8:31
 9  Emily Smith  159   17:55  8:58
 10  Jessica Hall  166   18:31  9:15
 11  Amber Lugo  172   18:59  9:30

Varsity 5A Girls Team Scores
 Place  Team   Score
 1  New Braunfels   31
 2  SA Reagan   80
 3  Edinburg   134
 4  CC Carroll   168
 5  Westlake   225
 6  Sharyland   256
 7  Alamo Heights   259
 8  Laredo United S.   279
 9  Victoria Memorial   301
 10  CC Ray   317
 11  Hanna   319
 12  Churchill   323
 13  Donna   335
 14  CC Miller   347
 15  Round Rock   387
    Total Teams   20 

Varsity 5A Girls Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Martha Rockwood New Braunfels   13:05  6:33
 2  Amanda Lyons New Braunfels   13:16  6:38
 3  Meghan Chance SA Reagan   13:21  6:41
 4  Elizabeth Schall SA Reagan   12:24  6:12
 5  Angel Benson CC Moody   13:26  6:43
 6  Heather Grahan Health Careers   13:27  6:43
 7  Brittany Fowler New Braunfels   13:28  6:44
 8  Julie Cantu Laredo United S.   13:33  6:46
 9  Tanya Copeland New Braunfels   13:34  6:47
 10  Emily Gregory CC Carroll   13:35  6:48

BOYS

Gold Varsity Boys (5k, 3.1 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Vasanth Coorg  2   16:21  5:16
 2  Ryan Callaway  6   16:41  5:22
 3  Nathan Ehlinger  7   16:41  5:22
 4  Shane O'Hara  14   16:58  5:28
 5  Joey Koepke  30   17:24  5:36
 6  Ian McVay  56   17:56  5:46
 7  Dustin Borden  80   18:19  5:54

Gold Varsity Boys Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Round Rock   60
 2  Lockhart   79
 3  Clark   112
 4  PSJA North   123
 5  Premont   207
 6  Fredericksburg   231
 7  Edinburg   239
 8  Mission   275
 9  Victoria Memorial   316
 10  Hays   333
    Total Teams   32 

Gold Varsity Boys Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Justin Gabriel Hays   16:20  5:15
 2  Vasanth Coorg Round Rock   16:21  5:16
 3  Enrique Garza PSJA North   16:23  5:16
 4  Wesley Keating PSJA North   16:24  5:17
 5  Jesse Mader Clark   16:27  5:18
 6  Ryan Callaway Round Rock   16:41  5:22
 7  Nathan Ehlinger Round Rock   16:41  5:22
 8  Josue Cervantes Los Fresnos   16:44  5:23
 9  Hector Candara Mission   16:46  5:24
 10  Jonathon Keller Clark   16:47  5:24

Varsity 5A Boys (5k, 3.1 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  James Maldonado  25   18:18  5:53
 2  Mike Hartman  39   18:39  6:00
 3  Josh Killian  44   18:39  6:00
 4  Jason Norris  68   19:15  6:12
 5  Scott Hartman  73   19:15  6:12
 6  Keon Fatahalian  75   19:16  6:12
 7  Curtis Provost  121   19:57  6:25
 8  Marlon Tambito  141   20:16  6:31
 9  Perry Stepanov  181   20:46  6:41

Varsity 5A Boys Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Madison   84
 2  Hanna   87
 3  Del Rio   128
 4  CC Carroll   145
 5  Weslaco   155
 6  Pace   185
 7  Eagle Pass   196
 8  Sharyland   211
 9  SA Reagan   232
 10  Round Rock   244
    Total Teams   30 

Varsity 5A Boys Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Carlos Perez Madison   17:21  5:35
 2  Pete Garcia CC Moody   17:22  5:35
 3  Ronnie Calderon Del Rio   17:26  5:37
 4  Raymond Deluna Eagle Pass   17:36  5:40
 5  Juan Tristan     17:37  5:40
 6    Hanna   17:38  5:41
 7  Adrian Bargas Del Rio   17:43  5:42
 8  Jluis Gutierrez CC Carroll   17:43  5:42
 9  Nick Perez Madison   17:45  5:43
 10  Roger Rodriguez Hanna   17:46  5:43




Last Updated on 10/07/00
Email: sohara@austin.rr.com