Round Rock Cross Country 2000

SMU/Run On Invitational

Norbuck Park, Dallas

Saturday, Sep 16, 2000

Back to Round Rock CC Home Page


GIRLS

Varsity Girls (2.2 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Erin Hardy  14   13:22  6:05
 2  Alexis Sanchez  18   13:26  6:06
 3  Chelsea Clammer  33   13:55  6:20
 4  Bobbie McClain  46   14:11  6:27
 5  Charly Fritz  63   14:26  6:34
 6  Marissa Allshouse  85   14:52  6:45
 7  Ashley Erickson  122   15:47  7:10
    Total Finishers  178       

Varsity Girls Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Marcus   60
 2  Plainview   70
 3  Jenks   79
 4  Round Rock   166
 5  Rockwall   210
 6  Ursuline Acad.   212
 7  Grapevine   234
 8  Allen   251
 9  Poteet   252
 10  Norman   287
    Total Teams   25 

Varsity Girls Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Valerie Laurer Allen   12:09  5:31
 2  Brianne Mcleod Jenks   12:17  5:35
 3  Jessie Gordon Plainview   12:22  5:37
 4  Michelle Hurn Plano East   12:24  5:38
 5  Laura Murch Poteet   12:45  5:48
 6  Amanda Jordan Bishop McGuin.   12:52  5:51
 7  Katrina Zielinski Marcus   12:55  5:52
 8  Allison Brown Rockwall   12:58  5:54
 9  Stephanie Merlyn Plainview   13:06  5:57
 10  Erin Bengston Marcus   13:09  5:59

Junior Varsity Girls (2.2 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Paige Jackson  26   14:56  6:47
 2  Megan Gailey  33   15:06  6:52
 3  Brittany McKibbin  42   15:27  7:01
 4  Mary Bernhard  50   15:51  7:12
 5  Heather Holly  61   16:12  7:22
 6  Kelly Hardy  62   16:13  7:22
 7  Candace Bell  104   17:29  7:57
 8  Sylvaline Okoro  136   18:15  8:18
 9  Lindsay Isikuru  140   18:21  8:20
    Total Finishers  213       

Junior Varsity Girls Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Marcus A   25
 2  Marcus B   77
 3  Marcus D   85
 4  Plainview   101
 5  BMHS A   136
 6  Norman One   177
 7  Round Rock   183
 8  Poteet   226
 9  Ursuline Acad.   241
 10  Jenks   319
    Total Teams   27 

Junior Varsity Girls Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  McKinney Marcus   13:41  6:13
 2  Benzing Marcus   13:48  6:16
 3  Thompson Marcus   13:51  6:18
 4  Cook Marcus   13:51  6:18
 5  Makarske Marcus   13:55  6:20
 6  Jutte Marcus   14:01  6:22
 7  Corson Marcus   14:02  6:23
 8  Carnevale Marcus   14:08  6:25
 9  Ortiz Marcus   14:10  6:26
 10  Wright Marcus   14:17  6:30

BOYS

Varsity Boys (5k, 3.1 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Vasanth Coorg  4   15:57  5:08
 2  Nathan Ehlinger  5   15:59  5:09
 3  Ryan Callaway  7   16:03  5:10
 4  Shane O'Hara  11   16:21  5:16
 5  Joey Koepke  14   16:32  5:19
 6  Dustin Borden  44   17:28  5:37
 7  Curtis Provost  80   18:11  5:51
    Total Finishers  174       

Varsity Boys Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Round Rock   33
 2  Marcus   70
 3  Grapevine A   106
 4  Plano West   172
 5  Plainview   174
 6  McKinney   184
 7  Norman   197
 8  Cooper   204
 9  Richland   228
 10  Waxahachie   263
    Total Teams   23 

Varsity Boys Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Steve Maddox The Colony   15:16  4:55
 2  Patrick McGuire Plainview   15:40  5:03
 3  Bernal Plano West   15:51  5:06
 4  Vasanth Coorg Round Rock   15:57  5:08
 5  Nathan Ehlinger Round Rock   15:59  5:09
 6  Rob Morrow Grapevine A   16:01  5:09
 7  Ryan Callaway Round Rock   16:03  5:10
 8  Chris Boley McKinney   16:04  5:10
 9  Juan Lopez Richardson   16:08  5:12
 10  James Aquino Marcus   16:10  5:12

Junior Varsity Boys (5k, 3.1 miles)
 #  Name  Place   Time  Pace
 1  Ian McVay  1   16:56  5:27
 2  Mike Hartman  4   17:50  5:44
 3  Josh Killian  5   17:57  5:47
 4  Jason Norris  16   18:23  5:55
 5  Keon Fatahalian  32   18:54  6:05
 6  James Maldonado  39   19:03  6:08
 7  Perry Stepanov  42   19:09  6:10
 8  Dan Provost  51   19:21  6:14
 9  Marlon Tambito  63   19:37  6:19
    Total Finishers  251       

Junior Varsity Boys Team Scores
 Place  Team   Score
 1  Grapevine E   55
 2  Marcus A   60 (42)
 3  Round Rock   61 (55)
 4  Plano West   145
 5  Marcus B   156
 6  Marcus D   157
 7  Poteet   160
 8  Marcus C   187
 9  Norman One   284
 10  BMHS A   289
    Total Teams   31 

Junior Varsity Boys Top Ten Finishers
 Place  Name Team   Time  Pace
 1  Ian McVay Round Rock   16:56  5:27
 2  Grant Stanley Grapevine E   17:27  5:37
 3  Chris Gaston Marcus A   17:41  5:42
 4  Mike Hartman Round Rock   17:50  5:44
 5  Josh Killian Round Rock   17:57  5:59
 6  Jordan Mumford Rockwall B   17:58  5:47
 7  Mike Rains Marcus A   17:59  5:47
 8  Andy Storaska Grapevine E   18:03  5:49
 9  Bryce Merrill Marcus C   18:04  5:49
 10  Matt Johnston Marcus A   18:09  5:51




Last Updated on 09/30/00
Email: sohara@austin.rr.com